Nezapomeňte na svojí maminku

07.05.2021


Den matek 9.5.2021

Tradičně se den matek slaví druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám květiny nebo drobné dárky.

Maminky určitě potěší nejen krásná květina nebo vlastnoručně vyrobený dáreček, ale především to, že jste si na ni vzpomněli.Obdobné svátky se slaví po celém světě a mají tradici v dávné historii. Například ve starobylém Řecku se slavil svátek plodnosti matek spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. 

V Anglii se oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle a připadal na postní neděli před Velikonocemi. V tento den dostávali sloužící volno, aby mohli navštívit své rodiny a zajít do kostela ve svém rodném městě.

Na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek, vznikla myšlenka pravidelných oslav svátku matek. V roce 1914 tak, vyhlásil prezident Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konajícího se druhou květnovou neděli.

V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce se začal přednostně slavit Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá na 8. března a oslava svátku matek byla potlačena. Tradice dne matek byla znovu obnovena po roce 1989.

zdroj: Wikipedie