Svatomartinské slavnosti a mladé víno

11.11.2020

Svatomartinské oslavy, které dnes v České republice symbolizuje první košt mladého vína a vůně husí pečínky, jsou spjaty s jedním z nejznámějších a nejuctívanějších světců Evropy sv. Martinem, jehož jméno nesou stovky kostelů, klášterů a míst po celém světě.

Svátek sv. Martina byl odedávna spojován i s koncem sklizně, završoval zemědělský rok a oznamoval začátek zimy. K tomuto období majitelé vinic chodívali ke svým vinařům ochutnat nové víno a podle jeho kvality se rozhodovali, jestli s vinařem prodlouží smlouvu na další rok. Pokud bylo víno dobré, smlouva byla prodloužena, a to byl důvod k oslavě. Vznikla tak tradice svatomartinských oslav, spojených s degustací svatomartinského vína a svatomartinské husy.

Letos se svatomartinské víno bude poprvé ochutnávat, ostatně jako každý rok, na svátek svatého Martina 11. 11. a to většinou v 11 hodin, na některých místech dokonce v 11 hodin 11 minut. Nad první sklenkou svatomartinského vína se ukáže, zda se ročník 2012 vydařil a zda je opravdu důvod k oslavám.

Svatomartinské oslavy spojené s ochutnávkou mladého vína proběhnou po celé zemi, zejména však v hlavní vinařské oblasti ČR - na jižní Moravě: v Brně, Valticích, Mikulově, Znojmě, Velkých Pavlovicích, Hustopečích, Čejkovicích, Hodoníně, Uherském Hradišti, ale také v hlavním městě Praze, na Karlštejně, v Ústí nad Labem nebo Jablonci nad Nisou. Svatomartinská vína zaplní také obchody a restaurace.