Vyhledávání


Prodejní doba:

zahradní centrum

KAVÁRNA

a velkoobchod :

 

Po - So    7 - 18 hodin

Ne            9 - 18 hodin

 

Motýlárium zavřeno.

 

V neděli pouze

maloobchod.

 
 

 

Naše sesterská firma :

BBCOM s.r.o. Letohrad

bbcom.cz/sortiment/hobby-substraty-florcom

BBCOM.cz

 

 

 

 

Sphere
CARTE


 


Než si koupíte ovocný stromek....

18.10.2017 08:10

Při výběru ovocného stromku je potřeba brát zřetel na určité zásady, aby se mu dařilo a přinášel vám úrodu.

1.Správná volba odrůdy.

Před koupí sazenice ovocného stromku si dobře rozmyslete, jak velkou plochu osazujete a kam stromek umístíte, aby měl dostatek místa i světla. Nezapomínejte na to, jak velký bude strom v dospělosti. Zvažte i to, jaké budou podmínky v dané lokalitě vhodné pro vybranou odrůdu. Naši zaměstnanci vám s vývěrem rádi pomohou.

Stromek si před zakoupením důkladně prohlédněte, aby neměl poškozený kmen, kořeny a nebyl napadený plísní. Zakoupené stromky by měly mít cedulku s přesným názvem odrůdy.

2.Sázení ovocných stromků

Prostokořenné - výsadba by měla probíhat v chladném období, na podzim než půda promrzne do hloubky, nebo na jaře. Nejlépe však do konce dubna, před vyrašením listů.

 Kontejnerované - můžeme sázet od jara do podzimu, pouze se vyhneme období, kdy teploty přesahují 25°C. Je to umožněno proto, že má rostlina zapěstovaný kořenový bal.

3.Výsadba prostokořenných ovocných stromů

Mladé ovocné stromky mají holé kořeny a nejlépe je vysaďte hned po obdržení (pokud nemrzne). Mladé stromky se zakořeňují rychleji než velké stromy. Kořeny, pokud jsou poškozené, zastřihněte.

Zasaďte ovocný stromek na slunné místo (potřebuje každý den alespoň 6 hodin slunce) a zajistěte pro něj dostatek místa, aby mohl přijímat dostatek vody a dobře rostl.

Půda by měla být propustná - zjistíte to tak, že vykopáte jamku hlubokou cca 50 cm. Naplňte jamku vodou a zjistěte, jak dlouho trvá, než se voda vsákne. Trvá-li to dlouho, zeminu vykopejte a vylepšete ji dobře uleželým hnojem.

Vykopejte jamku nejméně dvakrát širší než jsou kořeny (kořeny ovocných stromků se rozrůstají do strany). Jamka by neměla být příliš hluboká a půda by měla být dobře nakypřená. Horní část kořenové balu by měl být mírně pod úrovní okolní ho terénu.

Do půdy přidejte granulovaný hnůj a vylepšete písčitou či jílovitou půdu dobře uleželým hnojem. Zkontrolujte štítek rostliny pro další pokyny k výsadbě.

Vytvořte hromádku uprostřed jamky a postavte na ni stromek, abyste kořeny v jamce dobře rozprostřeli.

Vyplňte jamku vylepšenou zeminou a dobře upěchujte. Ujistěte se, že je kmínek správně zasazený nad úrovní půdy a kořeny ve správné hloubce jamky.

Bohatě zalijte vodou a v případě poklesu půdy zeminu přidejte. Opět upěchujte a zalijte vodou, dokud není celá jamka vyplněná zeminou.

Kmínek  připevněte k tyčce zaražené vedle stromku, ale nepřivazujte jej příliš těsně. To pomůže stromku růst hezky rovně.

Zakryjte půdu kolem spodní části stromku vrstvou spadaného listí nebo kamínků a kmínek ponechte volný. Plevel nebude tolik růst.

4.Péče o ovocné stromky

Jak správně pečovat o ovocné stromky, aby se jim u Vás dařilo a sklizeň dosáhla Vašeho očekávání? Stromek je třeba během celého života zalévat, přihnojovat a prořezávat. Chraňte ho také před škůdci a nemocemi ovocných stromků.

 Hrnkové ovocné stromky na zimu přemístěte na chráněné místo, za mrazu raději dovnitř.